Novinky
Novinky
4.2.2011 11:24
Do sekce canisterapie je vložen nový velice kvalitní odborný článek o oboru jako takovém. Nezapomeňte, že podle autorského zákona je pouze na čtení:-)
26.8.2010 15:52
A na druhou stranu hlásíme, že jsou do výcviku zařazeni noví psi, takže kdo uvažujete o novém členu rodiny, neváhejte nás kontaktovat nejlépe e-mailem též!
11.4.2010 15:34
Konečně vloženo se zpožděním další video. Pokud Vás zajímá, jak vypadá kompletní program hiporehabilitace v podání U rozcestí, naleznete ho v článku Hledání ztracených vánoc!
1.10.2009 14:30
U rozcestí se přestěhovalo! Nová adresa: 54442 Choustníkovo Hradiště 114.
24.11.2008 20:54
Blíží se předání docvičené feny FCR Ayashee, dne 4.12.08 v Polici nad Metují. Srdečně Vás na něj zveme!
Náhodný obrázek
Obyvatelé minifarmy
Nové články
22.04.10 21:50
Zlatá...
Přihláška: Tímto se závazně přihlašuji/jeme na víkendový pobyt pro rodiny s dětmi...
18.03.10 13:12
Hana Grundmannová
Univerzita Hradec Králové - pedagogická fakulta učitelství pro 1.stupeň ZŠ + státní zkouška ze...
19.12.08 12:46
Putování se skřítkem...
Muzikoreportáž z MC MaMiNa: ... pozor, už je slabounce slyšet z dálky - zní trochu jako...
25.10.08 00:01
Co se vlastně skrývá...
Psi jsou předáváni klientům darem. Jsou plně hrazeni Vašimi sponzorskými příspěvky. Než je pes...
24.10.08 21:08
Ayashee Sunny Grimm
Ayashee Sunny Grimm byla slavnostně předána ve čtvrtek 4.12. od 14.30hod v Kolárově divadle v...
» U rozcestí » Hiporehabilitace » Hiporehabilitace U rozcestí » Hledání ztracených Vánoc

Hledání ztracených Vánoc

LPPJ pro Dvůr Králové

Léčebně pedagogicko-psychologické ježdění pro děti ze Zvláštní a praktické školy Dvůr Králové nad Labem, 12.12.2007


 

Zimní program Hledání ztracených Vánoc, kterého se děti zúčastnily, byl koncipován jako krátký pohádkový příběh, který uceloval jednotlivé cvičební kroky, které bude jezdec na koni provádět, a doplňoval je motivačním prvkem. Jako pomocný cvičební prvek byla použita skřítkova čepice.

Byl jednou jeden kouzelný les plný zvířátek, ve kterém bydlel i vánoční skřítek se svojí kouzelnou čepičkou. Když si jí nasadil na hlavu, začaly Vánoce a kouzelná čepička pomáhala skřítkovi čarovat dárky, které rozdával hodným dětem a zvířátkům, bydlícím v lese.
Dnešní zima ale začala velice nešťastně. Skřítek čepičku ztratil!! Děti a zvířátka marně čekala na Vánoce a nebylo daleko k tomu, aby se po jejich tvářích začaly koulet veliké slzy smutku…Kdo jim pomůže? Jak všechno skončí? A ejhle!
Kde se vzal tu se vzal, objevil se statečný jezdec, který měl odvážné srdce a věrného trpělivého oře, s jehož pomocí vyrazil po nebezpečné cestě kouzelným lesem hledat ztracenou čepičku…
Čeká ho dlouhé putování plné překážek a dobrodružství, na jejímž konci sedí na pařezu vánoční skřítek. Dívá se do tmy lesa a vyhlíží statečného jezdce, který by mu na hlavu nasadil ztracenou čepičku, aby mohly Vánoce opět vypuknout v plné kráse!

 

PŠ Dvůr Králové - Hledání ztracených Vánoc Pomocná a speciální škola Dvůr Králové - hledání ztracených Vánoc Pomocná a speciální škola Dvůr Králové - hledání ztracených Vánoc aneb plnokrevný arab při hiporehabilitaci:-)

Klient nejprve kontaktuje koně ze země. Hipolog ho motivuje, aby se zvířete dotkl a hladil ho. Po zádech, bříšku, jaké má obrovské nohy! Společně pomocí haptické stimulace objevujeme kouzlo koňského těla, jeho velikost, vůni, všímáme si, jak hřeje a naše prsty se proplétají jemnou koňskou srstí. A kde má koníček vlasy? Sáhni! Hříva je na dotek hrubší než lidské vlasy, hledáme, kde všude koníkovi vyrůstá a nesmíme zapomenout ani na ocásek. Kdepak je?

 PŠ Dvůr Králové - Hledání ztracených Vánoc PŠ Dvůr Králové - Hledání ztracených Vánoc PŠ Dvůr Králové - Hledání ztracených Vánoc

Můžeme vyzkoušet, zda neuslyšíme něco zajímavého v koňském bříšku a přiblížení obličeje nám přináší nový vjem ve formě takticko – haptické čichové stimulace, která spolu s ostatními stimulačními formami přináší klientovi jedinečný plně komplexní mnohorozměrný stimul.

Pro maličko méně statečné jezdce, kteří nemají dost odvahy podívat se na svět z koňského hřbetu je připraveno projití kouzelným lesem pěšky. Koníka ale musí vzít samozřejmě sebouJ Podpora orientace v prostoru, samostatného rozhodování, zvyšování sebevědomí – tak velké zvíře mě následuje a poslouchá.

 PŠ Dvůr Králové - Hledání ztracených Vánoc PŠ Dvůr Králové - Hledání ztracených Vánoc

Nakonec můžeme koníka s dopomocí nakrmit. Tato část interakce klient – zvíře požaduje velkou dávku statečnosti a sebekontroly. Ruka je v porovnání s koňskou tlamou malá a co když si jí koník splete s kouskem chleba?  

PŠ Dvůr Králové - Hledání ztracených Vánoc

Spolupracující tým zajistí klienta z obou stran zvířete během celého průběhu rehabilitace, podle potřeby bude využito asistovaného sedu – klient sedí na koni před druhým hipologem, který ho bude jistit ještě touto formou, přímo ze hřbetu zvířete.
A můžeme vyrazit na dobrodružnou výpravu!

 PŠ Dvůr Králové - Hledání ztracených Vánoc PŠ Dvůr Králové - Hledání ztracených Vánoc PŠ Dvůr Králové - Hledání ztracených Vánoc

V terapii je využíván krok zdravého koně a vnímání pohybu jeho hřbetu. Protože člověk na koni sedí a nezatěžuje nohy, odpovědí jezdce na pohyby koňského hřbetu je specifický pohybový vzor pro trup a pánev při chůzi. Tento základní prvek hipoterapie nemůže být nahrazen žádnou jinou rehabilitační metodou. Základní rozdíl mezi hipoterapií a sportovním ježděním je v tom, že při sportu jezdec ovládá koně, zatímco při terapii kůň ovládá jezdce.

Pomocná a speciální škola Dvůr Králové - hledání ztracených Vánoc PŠ Dvůr Králové - Hledání ztracených Vánoc PŠ Dvůr Králové - Hledání ztracených Vánoc

A jak celý příběh dopadl? Povedlo se nalézt a nasadit skřítkovi čepičku a zachránit tak Vánoce?

PŠ Dvůr Králové - Hledání ztracených Vánoc

Samozřejmě! :-)

Publikováno: 3.2.08 16:21 | Autor: Milada Macháčková | Kategorie: Hiporehabilitace U rozcestí
| Připojená galerie: Hiporehabilitace | Diskuze k článku (1)