Novinky
Novinky
4.2.2011 11:24
Do sekce canisterapie je vložen nový velice kvalitní odborný článek o oboru jako takovém. Nezapomeňte, že podle autorského zákona je pouze na čtení:-)
26.8.2010 15:52
A na druhou stranu hlásíme, že jsou do výcviku zařazeni noví psi, takže kdo uvažujete o novém členu rodiny, neváhejte nás kontaktovat nejlépe e-mailem též!
11.4.2010 15:34
Konečně vloženo se zpožděním další video. Pokud Vás zajímá, jak vypadá kompletní program hiporehabilitace v podání U rozcestí, naleznete ho v článku Hledání ztracených vánoc!
1.10.2009 14:30
U rozcestí se přestěhovalo! Nová adresa: 54442 Choustníkovo Hradiště 114.
24.11.2008 20:54
Blíží se předání docvičené feny FCR Ayashee, dne 4.12.08 v Polici nad Metují. Srdečně Vás na něj zveme!
Náhodný obrázek
LPPJ pro Dvůr Králové
Nové články
22.04.10 21:50
Zlatá...
Přihláška: Tímto se závazně přihlašuji/jeme na víkendový pobyt pro rodiny s dětmi...
18.03.10 13:12
Hana Grundmannová
Univerzita Hradec Králové - pedagogická fakulta učitelství pro 1.stupeň ZŠ + státní zkouška ze...
19.12.08 12:46
Putování se skřítkem...
Muzikoreportáž z MC MaMiNa: ... pozor, už je slabounce slyšet z dálky - zní trochu jako...
25.10.08 00:01
Co se vlastně skrývá...
Psi jsou předáváni klientům darem. Jsou plně hrazeni Vašimi sponzorskými příspěvky. Než je pes...
24.10.08 21:08
Ayashee Sunny Grimm
Ayashee Sunny Grimm byla slavnostně předána ve čtvrtek 4.12. od 14.30hod v Kolárově divadle v...

Dostihové odpoledne

LPPJ pro Dvůr Králové

Haló haló, vyhlašujeme dostihové odpoledne a zveme Vás na závod století - "Okruh statečných"! Na tuto mimořádnou událost se sjedou žokejové ze všech koutů světa a ve dvě hodiny 12. 10. 08 tato sláva vypukne! Účastníci nezapomeňte dres, aby Vás diváci poznali i na dálku a úplatek pro Vašeho oře:-)


Hiporehabilitace probíhala ve formě léčebně pedagogicko-psychologického ježdění v novém sídle sdružení U rozcestí, o.s., Choustníkovo Hradiště 114. Z důvodu motivace účastníků byla koncipována jako dostihový závod, kdy jednotlivé cviky na koňském hřbetu spojoval jednoduchý příběh z dostihového prostředí, který nás přenesl na dostihovou dráhu a navodil správnou atmosféru, ve které bylo možné plnohodnotně prožívat kontakt s koněm a překonávat mnohdy i sami sebe:-)

Práci zajišťoval kompletní hiporehabilitační tým. I kdybychom měli službu poskytovat pouze jedinému klientovi, vždy dodržujeme zásady bezpečné práce a klienta na hřbetu zvířete vždy jistí pracovníci z obou (!) stran nepřetržitým kontaktem své horní končetiny na těle klienta, třetí pracovník se věnuje zvířeti a čtvrtý zajišťuje program a vizuálně kontroluje klienta z odstupu a případně koriguje jeho polohu.

Program probíhal na posekaném zatravněném prostoru velikosti 1ha vedle budov.

Na nedělní odpoledne jsme měli nahlášené dva klienty - Lukáška a Míšu. Pro každého byl vyhrazený čas 30min na hřbetu koně. Míša nejdříve ztratil odvahu a i když si nechtěl nechat sundat bezpečnostní přilbu a neustále opakoval, že jezdit chce, na koně se odmítal nechat vysadit. Na řadu přišla tedy jeho maminka, která se statečně svezla jako první, ale ani její statečný čin Míšu neobměkčil. Čekal tedy již připravený profesionální žokej Lukášek a vyrazili jsme na dostihový okruh.

Lukášek nemá na koni sebemenší problém. Cviky byly srovnány podle obtížnosti a Lukášek je všechny bez problémů absolvoval na stojícím koni a za jízdy. Bylo nutné kontrolovat hemiparetickou HK, kterou odmítal používat a snažil se využít dopomoci vodičů, což jsme ale odhalili hned na začátku Ve všech polohách se Lukášek dokáže uvolnit a zklidnit, je vstřícný a i když se bojí, snaží se nám vyhovět.

Míša si to mezitím rozmyslel a stal se druhým statečným žokejem. Na koni se ze začátku bál, ale postupně se uvolnil. Cvičili jsme stejně jako s Lukáškem, ale Míša nakonec nesebral odvahu na výraznější změnu polohy na koni. I tak však statečně překonával silný strach a snažil se splnit téměř všechny obtížné překážky na naší virtuální dostihové dráze.

Po ukončení programu pro nahlášené klienty jsme se pokusili ještě vyjít vstříc Verunce a Vojtovi. Ti mají připravené LPPJ na jiný termín, protože pro kvadruparetické klienty používáme jiného koně, který svojí velikostí snese dva jezdce a je tak možné rehabilitaci provést v asistovaném sedu. Vojta se nakonec na Pani neodvážil, ale Verunka chtěla. Jelikož nebylo možné využít druhého jezdce a využít tak asistovaný sed, byli jsme nuceni využít druhou možnost polohy, v jaké mohla LPPJ absolvovat a Verunka byla na koně položena na břicho proti směru jízdy. Nikdy není možné klienta na koně dávat do takové polohy, která pro něj není fyziologicky dosažitelná normálně! Tzn. že nemůžeme posazovat klienta bez opory, pokud sám nesedí, apod.

Verunka byla silně spastická a proto jsme ji po napolohování na koni nechali několik minut klidně ležet, dokud se neuvolnila. Následovala krátká chůze, kterou jsme však po kratší době raději ukončili. Klisna má na velikost Verunky dost krátký hřbet s vysokou mírou pohyblivostí a proces byl pro obě dost náročný. I tak byla Verunka spokojená a byla domluvena náhradní LPPJ na pro ní vhodnějším koni.

Dostih říjen 08

Celá návštěva v sídle U rozcestí byla zpestřena kontaktem se zvířátky, bydlícími na farmě. Děti si pohladily a prohlédly kozy, ovečky, prasátka a všechna zvířátka se loučila spokojeně přejedená dobrůtkami, které pro ně děti s rodiči přivezly.

 

Publikováno: 16.10.08 11:45 | Autor: Milada Macháčková | Kategorie: Hiporehabilitace U rozcestí
| Připojená galerie: Hiporehabilitace