Novinky
Novinky
4.2.2011 11:24
Do sekce canisterapie je vložen nový velice kvalitní odborný článek o oboru jako takovém. Nezapomeňte, že podle autorského zákona je pouze na čtení:-)
26.8.2010 15:52
A na druhou stranu hlásíme, že jsou do výcviku zařazeni noví psi, takže kdo uvažujete o novém členu rodiny, neváhejte nás kontaktovat nejlépe e-mailem též!
11.4.2010 15:34
Konečně vloženo se zpožděním další video. Pokud Vás zajímá, jak vypadá kompletní program hiporehabilitace v podání U rozcestí, naleznete ho v článku Hledání ztracených vánoc!
1.10.2009 14:30
U rozcestí se přestěhovalo! Nová adresa: 54442 Choustníkovo Hradiště 114.
24.11.2008 20:54
Blíží se předání docvičené feny FCR Ayashee, dne 4.12.08 v Polici nad Metují. Srdečně Vás na něj zveme!
Náhodný obrázek
Relaxujeme a užíváme si pohody:-) Polohování s dvěma psy
Nové články
22.04.10 21:50
Zlatá...
Přihláška: Tímto se závazně přihlašuji/jeme na víkendový pobyt pro rodiny s dětmi...
18.03.10 13:12
Hana Grundmannová
Univerzita Hradec Králové - pedagogická fakulta učitelství pro 1.stupeň ZŠ + státní zkouška ze...
19.12.08 12:46
Putování se skřítkem...
Muzikoreportáž z MC MaMiNa: ... pozor, už je slabounce slyšet z dálky - zní trochu jako...
25.10.08 00:01
Co se vlastně skrývá...
Psi jsou předáváni klientům darem. Jsou plně hrazeni Vašimi sponzorskými příspěvky. Než je pes...
24.10.08 21:08
Ayashee Sunny Grimm
Ayashee Sunny Grimm byla slavnostně předána ve čtvrtek 4.12. od 14.30hod v Kolárově divadle v...
» U rozcestí » P-R program » Fyzioterapie » Dobrodružná námořnická výprava

Dobrodružná námořnická výprava

Zúčastnilo se jí celkem pět dětí, statečných to námořníků a pirátů, se svými rodiči. Dvě z dětí měly kombinované psychicko-motorické či motorické postižení.  Během celé výpravy dětem různými způsoby pomáhala i psí slečna Adélka, která je speciálně vycvičeným psem pro canisterapii. Do běžných denních námořnických činností i náročných úkolů se děti vrhaly s nadšením a vervou.

Fyzio - velcí piráti před odplutím:-) Fyzio - pádlujeme! Fyzio - piráti před odplutím

Před samotnou plavbou jsme se museli, jako správní námořníci, nejprve pořádně rozcvičit. Rozcvička byla zaměřena na základní rozcvičení všech kořenových i periferních kloubů a jejich fyziologického rozsahu pohybu, na výcvik stability a na dechová cvičení.

Po řádném rozcvičení nás čekalo nalodění. Při cestě na palubu jsme museli překonat velmi vratkou provazovou lávku, při jejímž zdolávání si děti procvičily posturální stabilitu i v kombinaci s cílenou motorikou, a to když nakládaly objemné zásoby potravin na cestu.

Fyzio - natáhnout! Fyzio - ukaž..

Před plavbou jsme samozřejmě museli vytáhnout kotvu a vykasat plachty. Pohyby při těchto činnostech vycházely ze základních lokomočních vzorů dle metody Prof. Václava Vojty a byly zaměřeny na rozvíjení koordinace a silových schopností.

Při samotné plavbě chvílemi foukal opravdu silný vítr a my jsme se museli vypořádat se zvýšenými nároky na naši stabilitu. Dokonce nás jedna nečekaná obrovská vlna shodila na palubu a my se tak kouleli od přídě k zádi jako sudy. Ve volných chvilkách, kterých při naší dlouhé plavbě bylo několik, jsme se věnovali relaxaci, která byla zaměřena na nácvik správného stereotypu dýchání. Samozřejmě jsme si při plavbě zahráli i několik her, při kterých jsme procvičovali a rozvíjeli koordinační a rytmické schopnosti a uvědomění si tělesného schématu. Během plavby jsme si také zaplavali v okolí lodi a nachytali si pár rybek k obědu.

Fyzio - loď se kymácí, držíme balanc! Fyzio - už jdeme na to Fyzio - loď se kymácí, kutálíme se!

Po přistání u břehu ostrova, po kterém jsme samozřejmě spustili kotvu a skasali plachty, jsme museli vyložit naše zbylé zásoby. Při popsaných činnostech si děti opět procvičily posturální stabilitu v kombinaci s cílenou motorikou, a silové schopnosti. Bohužel při vykládání pytle s luštěninami se část jeho obsahu vysypala. Děti tak musely naplno zapojit svou jemnou motoriku a vysypané luštěniny pěkně kuličku po  kuličce, čočku po čočce, posbírat. Což se jim samozřejmě podařilo na jedničku a ani zrnko nepřišlo nazmar.

Po tomto náročném úkolu jsme se vydali na malý průzkum ostrova. Narazili jsme při něm na několik ovocných stromů a kokosových palem. Cílené pohyby při trhání plodů vycházely z konceptu Proprioceptivní neuromuskulární facilitace PNF a byly zaměřeny na rozvoj cílené motoriky.

Fyzio - a znova veslovat! Fyzio - loďka se nám potopila, plaveme..

K večeru nás čekalo naštípání hromady dříví na oheň, zaměřené na rozvoj silových schopností a cílené motoriky v kombinaci s postutální stabilitou. Po řádném odpočinku u ohně, který jsme věnovali opět relaxaci, nás čekal úkol nejnáročnější – průzkum ostrova a hledání pokladu. Děti musely zdolat několik vyšších i nižších skal, prodírat se hustým křovím, přebrodit řeku a projít skrz velmi úzkou podzemní jeskyni.  V tomto náročném terénu, ve kterém děti rozvíjely především své koordinační schopnosti a obratnostní dovednosti, všichni obstáli na jedničku, i pes Adélka. Zkrátka se všichni osvědčili jako zdatní námořníci!

Poklad se dětem podařilo najít za velmi krátkou dobu a pak už bylo slyšet jen slastné mlaskání a šustění papírků od sladké odměny za jejich odhodlání a vynaložené úsilí.

Publikováno: 3.2.08 15:27 | Autor: Milada Macháčková | Kategorie: Fyzioterapie
| Připojená galerie: Fyzioterapie