Novinky
Novinky
4.2.2011 11:24
Do sekce canisterapie je vložen nový velice kvalitní odborný článek o oboru jako takovém. Nezapomeňte, že podle autorského zákona je pouze na čtení:-)
26.8.2010 15:52
A na druhou stranu hlásíme, že jsou do výcviku zařazeni noví psi, takže kdo uvažujete o novém členu rodiny, neváhejte nás kontaktovat nejlépe e-mailem též!
11.4.2010 15:34
Konečně vloženo se zpožděním další video. Pokud Vás zajímá, jak vypadá kompletní program hiporehabilitace v podání U rozcestí, naleznete ho v článku Hledání ztracených vánoc!
1.10.2009 14:30
U rozcestí se přestěhovalo! Nová adresa: 54442 Choustníkovo Hradiště 114.
24.11.2008 20:54
Blíží se předání docvičené feny FCR Ayashee, dne 4.12.08 v Polici nad Metují. Srdečně Vás na něj zveme!
Náhodný obrázek
Odložení
Nové články
22.04.10 21:50
Zlatá...
Přihláška: Tímto se závazně přihlašuji/jeme na víkendový pobyt pro rodiny s dětmi...
18.03.10 13:12
Hana Grundmannová
Univerzita Hradec Králové - pedagogická fakulta učitelství pro 1.stupeň ZŠ + státní zkouška ze...
19.12.08 12:46
Putování se skřítkem...
Muzikoreportáž z MC MaMiNa: ... pozor, už je slabounce slyšet z dálky - zní trochu jako...
25.10.08 00:01
Co se vlastně skrývá...
Psi jsou předáváni klientům darem. Jsou plně hrazeni Vašimi sponzorskými příspěvky. Než je pes...
24.10.08 21:08
Ayashee Sunny Grimm
Ayashee Sunny Grimm byla slavnostně předána ve čtvrtek 4.12. od 14.30hod v Kolárově divadle v...
» U rozcestí » Canisterapie » Výcvik terapeutických psů » Co se vlastně skrývá pod pojmem terapeutický pes

Co se vlastně skrývá pod pojmem terapeutický pes

Psi jsou předáváni klientům darem. Jsou plně hrazeni Vašimi sponzorskými příspěvky. Než je pes vycvičen, veškeré výdaje jsou na nás... Proto předem moc děkujeme, pokud se rozhodnete nám jakoukoliv formou přispět.


Většinou se situace vyvíjí tak, že rodiče chodí s dítětem na canisterapii. Holčička či chlapec na pejska velice dobře reagují po fyzické i psychické stránce. Společnost zvířete jim přináší uvolnění a navozuje příjemnou a vlídnou atmosféru. Pes takovou reakci vyvolává nejen u dítěte, ale i u rodičů, kteří nezřídkakdy lezou doslova po čtyřech a s pejskem se spokojeně mazlí:-) V té chvíli se možná zrodí nápad, mít psa doma. Pokaždé je však zaplašen představou štěňátka, které vám připraví na koberci slalom z loužiček a do toho vaše postižené dítě, které potřebuje neustálou péči.
Navíc ten problém, jak psa něco naučit - pokud máte ratolest se speciálními potřebami, nezbývá vám čas na sebe a na partnera, natož ještě na něco jiného... A sami všichni moc dobře víme, že to není zdaleka jednoduchá činnost, vychovat správně psí miminko, aby zvládlo korektně poslušnost, slušné chování doma i na veřejnosti, jízdu dopravními prostředky, zvířátka, apod. A, co když se něco stane a pejsek bude muset někam na pár dní? Vždyť neumí být v kotci, nikdy nebyl s cizími apod... Takže to rodiče raději vzdají a je to opravdu rozumné.

Ale pak přijde návrh... Můžeme vám poskytnout vychovaného psa terapeuta pro vás a vaše dítě s kompletním zázemím, kdyby se něco přihodilo, potřebovali byste pomoci, poradit, pohlídat... Rodiče o tom začnou přemýšlet. Pár týdnů se o tom rodina radí mezi sebou i s námi. Můžeme jim nabídnout zapůjčení naší "profesionální terapeutky" na odpoledne či na víkend, aby si zkusili, jaké to je vůbec pejska doma mít, zda to nenaruší nějak výrazněji běh rodiny a domácnosti. Často mají klienti obavu, že se již odchovanému psu bude stýskat a špatně ponese změnu majitele. Aisinka vás ale vyvede z omylu. Profesionálně odchází s novými páníky, aniž by se otočila naskakuje do auta a odjíždí potěšit nové lidi...

To byl krátký úvod... Jaký tedy bude pes terapeut od nás?

Jelikož není připravován nějak speciálněji, odchází k novým majitelům dříve, než asistent. Záleží zase na obou stranách, jak rychle se pejsek podle požadavků připraví a jak rychle se noví páníci zaučí správně s ním zacházet a využít vše, co umí. Minimální věková hranice je 1 rok. Vybíráme většinou psy z vlastního chovu, kde máme největší záruku charakteru, povahy a cvičitelnosti. Občas se k nám ale dostane i cizí miminko, což také není naškodu kvůli čekací době pro nové páníky. Štěně je správně socializováno, od raného věku je zvyklé na zacházení od mnoha lidí, aby nebylo úzkostlivě fixované pouze na jednu osobu. Poté se přistupuje k co nejširšímu seznámení s životem v okruhu rodiny a se situacemi, které mohou nastat.

Terapeutický pes je "profík". Umí na vás čekat celý den v bytě, aniž by něco vyvedl. Spinká, nic neničí ani si nic nevynucuje pláčem. V bytě je zvyklý od štěněcího věku, není to pro něj problém. Pokud však nastane nenadálá situace, je třeba být s dítětem v nemocnici apod., je možné ho umístit na zahradu či do kotce. Nebude z toho mít šok ani trauma, je seznámen s co nejširší škálou různých prostředí.
I když působíme ve východočeském kraji, psi jsou seznámeni s všemi dopravními prostředky, jezdíme cvičit do Prahy, aby je nevyvedly z míry tramvaje, metro či eskalátory. Samozřejmě je můžete nechat kdekoliv před obchodem či v autě, budou na vás trpělivě čekat.
Jsou zvyklí na domácí zvířata, počínaje křečky a králíky, konče koňmi, ovcemi a prasátky. Nevyvede je z míry v lese ani vysoká, na kterou reagují maximálně otočením hlavy.

Psi mají rozpracovanou základní poslušnost, aby nereagovali na ostatní pejsky, jsou 100% neagresivní, znají ruch ve městě apod. Vše se ještě docvičuje s klientem, který se bude o psa starat, aby byl vždy maximálně ovladatelný a aby si s ním poradil v každé situaci. Je to asi nejtěžší část celého výcviku nejen pro klienta, ale i pro samotného psa, kterou není možné jakkoliv ošidit či zkrátit. Pejsek může jít k novým majitelům teprve tehdy, když si budou obě strany jisté, že zvládnou všechny denní i pár námi připravených nečekaných situací. Je to nezbytné také proto, aby na sobě mohli dále pracovat a celá předešlá příprava pejska nepřišla v niveč. Přece jenom odchází ještě napůl jako miminko a je potřeba na jeho další vývoj neustále dohlížet a pomáhat mu.

A ještě jsme zapomněli poslední um pejska terapeuta, s kterým odchází do světa. Něco vám spadlo? Není problém, podám cokoliv. Budu nosit balónek až do skonání světa... chceš ho položit na vozík? Už ho nesu...
A samozřejmě polohování. Tato relaxační technika využívá toho, že pes má o stupeň vyšší teplotu než člověk. Klient se na psa pokládá podle potřeby do jakékoliv polohy, přičemž dochází k nahřátí svalů a povolení křečí. Tato činnost má velice dobrý účinek i na prokrvení tkáně, zlepšuje se krevní oběh a pro klienta je velice příjemný i dotyk se srstí.

Pejsci umí 30 min polohovat, nechat se sebou manipulovat, když potřebuje klient změnit umístění psa apod.

Ale hlavně - všichni jsou zvyklí se nepřetržitě mazlit, mít na vás pořád čas a náladu a dávat vám najevo tolik lásky, kolik je jenom možné...

Publikováno: 25.10.08 0:01 | Autor: Milada Macháčková | Kategorie: Výcvik terapeutických psů
| Připojená galerie: Canisterapie (CT)