Novinky
Novinky
4.2.2011 11:24
Do sekce canisterapie je vložen nový velice kvalitní odborný článek o oboru jako takovém. Nezapomeňte, že podle autorského zákona je pouze na čtení:-)
26.8.2010 15:52
A na druhou stranu hlásíme, že jsou do výcviku zařazeni noví psi, takže kdo uvažujete o novém členu rodiny, neváhejte nás kontaktovat nejlépe e-mailem též!
11.4.2010 15:34
Konečně vloženo se zpožděním další video. Pokud Vás zajímá, jak vypadá kompletní program hiporehabilitace v podání U rozcestí, naleznete ho v článku Hledání ztracených vánoc!
1.10.2009 14:30
U rozcestí se přestěhovalo! Nová adresa: 54442 Choustníkovo Hradiště 114.
24.11.2008 20:54
Blíží se předání docvičené feny FCR Ayashee, dne 4.12.08 v Polici nad Metují. Srdečně Vás na něj zveme!
Náhodný obrázek
Muzikoterapie MC Mamina
Nové články
22.04.10 21:50
Zlatá...
Přihláška: Tímto se závazně přihlašuji/jeme na víkendový pobyt pro rodiny s dětmi...
18.03.10 13:12
Hana Grundmannová
Univerzita Hradec Králové - pedagogická fakulta učitelství pro 1.stupeň ZŠ + státní zkouška ze...
19.12.08 12:46
Putování se skřítkem...
Muzikoreportáž z MC MaMiNa: ... pozor, už je slabounce slyšet z dálky - zní trochu jako...
25.10.08 00:01
Co se vlastně skrývá...
Psi jsou předáváni klientům darem. Jsou plně hrazeni Vašimi sponzorskými příspěvky. Než je pes...
24.10.08 21:08
Ayashee Sunny Grimm
Ayashee Sunny Grimm byla slavnostně předána ve čtvrtek 4.12. od 14.30hod v Kolárově divadle v...
» U rozcestí » Canisterapie » Předaní psi profesionálové » Ayashee Sunny Grimm

Ayashee Sunny Grimm

Trefím se nebo ne:-)?

Ayashee Sunny Grimm byla slavnostně předána ve čtvrtek 4.12. od 14.30hod v Kolárově divadle v Polici nad Metují.
Tato mimořádná situace završila dva roky výcvikářské práce, splnění tajného přání a umožňuje nám poděkovat všem, kterým nebyla naše snaha lhostejná.


Ayashee Sunny Grimm je fena flat coated retriever, která byla jako štěňátko darována na podzim roku 2006 paní Veronikou Takáčovou, majitelkou chovné stanice Sunny Grimm, k výcviku pro klienty.

První a obrovský dík patří paní Takáčové, která nehleděla na finanční obnos a i když mohla Ayashee prodat, její rozhodnutí to nezměnilo.

Ayashee ("po domácku" Ája, Ájínek, Ájí:-) se stala novým členem domácnosti chovatelském středisku Equican - Macháčkovi, kde se učila být ze začátku správným psím adolescentem ve smečce flatíků a holanďátek manželů Macháčkových. Později nastoupila nenásilně Ayashee další povinnost a životní etapa specializovaného výcviku.

Ája byla připravována jako terapeutický pes profesionál se základy asistenční práce. Prioritou ve výcviku takového psa musí být v soužití s klientem jeho absolutní bezproblémovost. Od miminkovského věku jezdí Ayashee autem, ve kterém je pro ní samozřejmostí celou cestu spinkat, nelézt po sedačkách či přeskakovat z kufru. Pilně jsme trénovali čekání během nákupů a zařizování, aby řidiče po návratu nečekaly okousané sedačky a podobné lumpárny. Stejně tak má nesčetněkrát natrénováno čekání u obchodu, cesty autobusem, procházky ve městě a nácvik poslušnosti na hlavním nádraží v Hradci Králové a v Praze:-) Jelikož je kvalitně "socializována" , na pejsky venku nereaguje, je plně ovladatelná v provozu i parku plném psů.
Stejné je to i doma. Bez sebemenšího problému bude čekat podle potřeby bez hluku v kotci či v obýváku pod gaučem. Když se náhodu stane, že jí někdo zapomene doma od rána do pozdních večerních hodin, bude statečně křížit nožky před domovními dvěřmi, ale loužičku od ní nikdo nenajde:-)

Jako bonus, který jsme pouze doladili, je její maximální a opravdu nevídaná pracovitost a zájem o aport. I když je třeba v porovnání s jinými psy plemene FCR chvílemi snaživá až nadmíru (člověk se snaží např. během televizních zpráv zachytit novinky z domova a ze světa a před obrazovkou tančí Ájík s čímkoliv, co našla po bytě a co bych třeba mohla zrovna potřebovat nebo jí chtěla čirou náhodou hodit:-), vše je kompenzováno její láskyplností a nikdy neutuchající snahou být nápomocná. Je velice vnímavý tvor, který se ze sebemenšího záchvěvu Vaší tváře snaží vyčíst, zda to udělal dobře, a pokouší se zachytit Vaše myšlenky, co byste třeba zrovna potřebovali přinést či podat. Je jedním z mála psů, kteří dokázali odezírat a posunout psí komunikaci tolik směrem k lidské, že se při interakci s člověkem "usmívá" - cení na Vás zuby, vlní se štěstím a doslova tančí:-) Nebylo tedy těžké stavět na její mimořádné povaze a vše už jen doladit.
Dnes Ayashee podává věci všech tvarů a materiálů a pokládá je na klín, přinese telefon, klíče, vyndá prádlo z pračky, stáhne z Vás bundu, apod. Cokoliv, co oceníte pochvalou, se pro ní stane dalším životním cílem:-)

V roce 2007 absolvovala zkoušku povah psů pracujících v oblasti rozvoje osobnosti u spol. Svopap a byla vyhodnocena jako charakterově nejlepší a nejvyrovnanější účastník. Jelikož je ale pořád flat coated retriever a je potřeba i při výcviku terapeutického psa hledět i nadále na rozvoj plemene a sledování genofondu, na jaře 2008 se účastnila OVVR (ověření vlohových vlastností retrieverů) s absolutně nejlepším bodovým hodnocením. Ukázala, že i když její cesta směřuje k upotřebení pro klienta, byla by z ní špičková vlohová chovná fena FCR.

Další důležitou dovedností, která se dolaďovala už pro potřebu konkrétního klienta, byla nutnost osvojit si podpůrně - rehabilitační metodu "polohování". Pes se při ní stává jakousi rehabilitační pomůckou, na kterou se klient pokládá a prohřívá. Psí tělo má fyziologicky o stupěň vyšší teplotu než lidské (cca 38st.C běžná teplota). Při kontaktu s člověkem a relaxaci při vhodné hudbě pomáhá uvolňovat spasmy, pravidelné dýchání psa stimuluje či zklidňuje dýchání, synchronizuje ho. Psí tělo jako jediná "pomůcka" působí komplexně na všechny výstupní oblasti vnímání, somatické stimulace, vibrační, akustické stimulace, vizuální stimulace, taktilně haptické čichové a chuťová stimulace (= bazální podpora). Pes se musí naučit bez hnutí ležet, strpět, aby byl klient na něj z boku položen či si přes něj dal nohy. Obnáší to značné sebezapření, nesmíte dát najevo, že je Vám horko, že Vás někde něco tlačí či že Vám dotyčný kvůli křeči v dlani zrovna trhá chlupy:-(

Relaxujeme a užíváme si pohody:-)

Aby se všechny dovednosti u Ayashee ověřili a zdokonalily, byla od roku 2007 zařazena po testech povah mezi pracovní canisterapeutické psy o.s. U rozcestí a mohli jste jí potkat ve Zvláštní škole Dvůr Králové n.L., stacionáři Cesta v Náchodě, v MC Mamina v Polici nad Metují, Speciální škole ve Vrchlabí a v ÚSP Čtyřlístek v Markoušovicích. Všude odváděla špičkovou práci a věnovala klientům ze sebe maximum.

Teď jí čeká největší životní krok - stát se společnicí a průvodkyní Vojty, klienta s kvadruparetickou formou DMO, pro kterého je připravována. Přijďte nás podpořit na slavnostní předávání, které završí výcvikářskou práci od roku 2006 do dneška a vyjádřit díky všem, kterým nebyla naše snaha obohatit někomu život o slovy nevyjádřitelné hodnoty, které přináší přátelství a láska tak výjimečného tvora jako je Ayashee...

 

 

Publikováno: 24.10.08 21:08 | Autor: Milada Macháčková | Kategorie: Předaní psi profesionálové
| Připojená galerie: Canisterapie (CT)