Autismus II.
Díl II. Biologické základy
Biologické základy autismu
Zatím neexistuje žádný uznávaný konzistentní etiologický model, proto otázka vzniku a podmiňujících faktorů zůstává stále otevřena.
Podstatné faktory jsou však geneticky determinovány. Co se týká biologických základů můžeme již s jistotou říci, že jde neurobiologickou poruchu. Je možné nalézt odchylky v organickém složení mozku, častá je i deformace červovitého výběžku. Zhruba u poloviny případů s diagnózou dětského autismu byly zjištěny různé nespecifické projevy mozkového poškození - abnormní EEG nález, abnormity mozečkové, abnormity mozkové kůry, abnormity v čelních a spánkových lalocích aj. Mohou však spočívat i ve funkčních poruchách centrální nervové soustavy. Pouze u zhruba jedné desetiny pacientů s autismem nebyla diagnostikována žádná zjevná porucha CNS.
Ať je řešení jakékoliv, důležitým faktem zůstává, že autismus je poruchou vrozenou. Mezi teoretické příčiny patří např. chromozomální porucha, potíže v těhotenství, problémy při porodu (přidušení), problémy po porodu (horečky, očkování,..) aj.
Ukázalo se, že i dědičnost hraje u výskytu autismu velkou roli. Z různých výsledků výzkumů vyplývá, že rodiče dítěte, které má autismus, mají 2-5% šanci, že i jejich druhé dítě bude autistické. To znamená, že rodiče podstupují padesátkrát větší riziko než rodiče se zdravým dítětem.Výsledky výzkumů na dvojčatech prezentují mnohem vyšší procento výskytu autismu u jednovaječných dvojčat (konkordance u MZ dvojčat je udávána mezi 62-89%) než u dvojvaječných (0-3%). Odpovědné geny nejsou známy, nicméně se předpokládá, že se bude z části jednat o kombinaci běžných genů a z části kombinace vlivu genů a prostředí. Zdá se také, že v rodinách s dětmi s poruchou z autistického spektra existuje zvýšený počet neuropsychiatrických poruch. Rodinné studie ukazují především sociální fobie, obsesivně-kompulzivní poruchy, afektivní poruchy, ADHD, Tourettův syndrom.
Psychogenetické faktory však také nesmí být považovány za nevýznamné. Interakčně může být autistické stažení reakcí na postoje zatěžujícími přílišnými požadavky.