Novinky
Novinky
4.2.2011 11:24
Do sekce canisterapie je vložen nový velice kvalitní odborný článek o oboru jako takovém. Nezapomeňte, že podle autorského zákona je pouze na čtení:-)
26.8.2010 15:52
A na druhou stranu hlásíme, že jsou do výcviku zařazeni noví psi, takže kdo uvažujete o novém členu rodiny, neváhejte nás kontaktovat nejlépe e-mailem též!
11.4.2010 15:34
Konečně vloženo se zpožděním další video. Pokud Vás zajímá, jak vypadá kompletní program hiporehabilitace v podání U rozcestí, naleznete ho v článku Hledání ztracených vánoc!
1.10.2009 14:30
U rozcestí se přestěhovalo! Nová adresa: 54442 Choustníkovo Hradiště 114.
24.11.2008 20:54
Blíží se předání docvičené feny FCR Ayashee, dne 4.12.08 v Polici nad Metují. Srdečně Vás na něj zveme!
Náhodný obrázek
Relaxujeme...
Nové články
22.04.10 21:50
Zlatá...
Přihláška: Tímto se závazně přihlašuji/jeme na víkendový pobyt pro rodiny s dětmi...
18.03.10 13:12
Hana Grundmannová
Univerzita Hradec Králové - pedagogická fakulta učitelství pro 1.stupeň ZŠ + státní zkouška ze...
19.12.08 12:46
Putování se skřítkem...
Muzikoreportáž z MC MaMiNa: ... pozor, už je slabounce slyšet z dálky - zní trochu jako...
25.10.08 00:01
Co se vlastně skrývá...
Psi jsou předáváni klientům darem. Jsou plně hrazeni Vašimi sponzorskými příspěvky. Než je pes...
24.10.08 21:08
Ayashee Sunny Grimm
Ayashee Sunny Grimm byla slavnostně předána ve čtvrtek 4.12. od 14.30hod v Kolárově divadle v...
» U rozcestí » P-R program » Arteterapie » Arte i pro dospěláky

Arte i pro dospěláky

Arteterapeutické techniky formou řízené dílny na podporu uvědomění si primárně vznikajících asociací, z části interně zážitková forma.

Program byl připraven pouze pro jednu skupinu, jejíž společným jmenovatelem by mohla být různorodost. Počítali jsme s dětskými návštěvníky různého věku a postižení s výhledem toho, že v MC je spousta nových a zajímavých hraček, kterým bude náš program jen velice špatně konkurovat.

Rozhodla jsem se tedy koncipovat prožitek zážitkově a celý ho posunout do roviny   pro rodiče, pro maminky. Chtěla jsem, aby vyhrazený čas posloužil alespoň trochu k tomu, najít si čas na sebe, na svoje vnitřní pocity, které se člověk naučil v běžném rutinním životě ignorovat. Ženy jsou na tyhle věci obzvlášť citlivé a je krásné pozorovat objevení, že naše vnitřní já k nám promlouvá skrz výběr pastelky či prvního nápadu, co připomíná zmáčknutý modurit, a že ta výpovědní hodnota je nenahraditelná jakýmkoliv realistickým zdůvodněním.

 Povídání o arteterapii.

Dnešní odpoledne bude spojeno s výtvarnou výchovou, jinou, než známe ze školy. Důležité bude nechat skrz sebe promlouvat to, co aktuálně cítíme. Vyhradit si volnou chvíli a poslouchat pocity a vnitřní hlasy, které jsou tak tiché, že nemají v našem všedním dni místo ani čas. Jsou však naším nejniternějším vyjádřením, hlasem, který tryská z hlubin a nese důležité poselství. Je důležité nedovolit, aby ho realita a korekce našeho dospěláckého světa umlčela. Nejde nám o estetiku, ale o pravdivost. Nebojme se a zkusme to.

 Tělo – barevné pocity

Krátká interakce se pejskem (objetí, pohlazení, krátké napolohování) při relaxační hudbě, poté v tichu za pomoci maminky houbičkou na připravenou čtvrtku zaznamenat barvou pocity, které v nás interakce vyvolala. Náhradní alternativa je modelace pocitů z moduritu.

 Akvarel na téma Podzim „smejvák“

Namočíme si čtvrtku A3 pod proudem vody a necháme oschnout. Poté malba štětci    na téma „Podzim“ s pomocí maminky. Necháme barvy plynule roztékat. Nejde o výsledný efekt, ale o prožití tvorby. Zaznamenáváme reálnou zkušenost.

 Obkreslování pejska

Pejsek si lehne na bok na balící papír a společně ho opatrně obkreslíme. Nesmíme zapomenout na žádnou část těla.

 Otisky rukou

Ve dvojicích si jemně namasírujeme ruku – dlaň, zápěstí, prsty. Hezky pečlivě a opatrně. Vnímáme pocity, které to v nás vyvolává, ať jsme v roli masírujícího nebo masírovaného.

Druhou rukou poté pohladíme po celém těle se zavřenýma očima pejska. Pak              na nataženou, rozmasírovanou dlaň druhého akvarelem znázorníme pomocí barvy pocity, které v nás dotek s hebkou psí srstí vyvolal.

Barevný výtvor otiskneme na papírového pejska.

V závěru budeme mít barevného pejska na balícím papíře. V životní velikosti, jedinečného tím, že je barevný podle našich pocitů, ne podle našich „očí“.

 Vymodeluj sebe, pošli dál – kruh

Naše společné setkání přešlo do další fáze. Je to nejen fáze práce směřovaná více dotykově, na práci s moduritem, ale je to i přechod o kousek „níž“. Většinou tím zúčastněné trochu zaskočím, protože po nich budu chtít věci niterné a nelogické, což nám ovšem ve výsledku přináší plno krásných zážitků.

Každý dostane do ruky kousek moduritu a chvilku času, aby se s ním seznámil a důkladně ho v rukou propracoval. Poté odložíme modurit stranou, aby byl připraven na další aktivitu. Vedoucí skupiny se ze svého kousku pokusí vymodelovat tvar, který je mu nejpříjemnější.         

Po skončení ho pošle sousedovi a pořád dokola, dokud se vedoucímu jeho kousek nevrátí. Pracujeme se zavřenýma očima.

Zážitek při setkání s tvarem, který pošle náš soused. Osaháme si ho a necháme ruce, aby si s ním pohrály bez cenzury. Někdo má potřebu ho přemodelovat „z gruntu“, práci svého kolegy rozmačkat a předělat podle sebe, někdo si jí naopak ohladí a s respektem ji pošle dál…

 

Vymodeluj vlastní pocit, který v poslední době převažuje

Každý si ze svého předem připraveného kousku moduritu vymodeluje pocit, který u něj v poslední době převažuje. Poté ho společně s prázdným připraveným lístkem pošle v kruhu ostatním, kteří mají za úkol s pomocí maminky napsat, jaké pocity v nich tvar vyvolává. Modurit bereme do rukou opatrně, abychom ho nezdeformovali! Když se k nám vrátí náš výtvor, papír nadepíšeme pocitem, který jsme znázorňovali.

Během tohoto úkolu se stalo mnoho zvláštních věcí. Občas se někdo zasekl, že neví, co může podivný tvar znamenat a museli jsme se věnovat tomu, aby se mu podařilo odbourat přílišné přemýšlení, které asociace blokuje. Není potřeba nad tím přemýšlet. Správná odpověď, kterou tak cítíme, se nám pouze „mihne“ hned při prvním pohledu na tvar. Musíme si ohlídat, aby jí naše vědomí necenzurovalo jako hloupou nebo směšnou. Takže jsme společně „odchytávali“ tyhle prvotní nesmělé, ale za to velice autentické asociace.

Když byl výtvor všemi ohodnocen, společně jsme se nad nimi zastavili a postupně jsme všechny návrhy přečetli a okomentovali.

Velice zajímavým zážitkem byl například můj výtvor. Vrátil se mi zpět s asociacemi jako úzkost, bolest, strach a dokonce zub. Pár dní před tím jsem byla u zubaře, který mě objednal na stomatochirurgickou kliniku na vysekávání nevyrostlého zubu moudrosti! Jak mě můj modurit prozradil.

Tohle společné hodnocení spontánně přešlo ve sdělování zážitků z práce a příjemné popovídání, kterým jsme dnešní setkání ukončili…

Publikováno: 3.2.08 15:37 | Autor: Milada Macháčková | Kategorie: Arteterapie